Hakim maaşları 2020

Hakim maaşları 2020 yılı itibari ile ne kadar oldu, hakim kimdir, hakimlerin görev ve sorumlulukları nelerdir ve hakim olmak için ne gibi eğitimler almak gerekli gibi bilgiler haberimiz üzerinde detaylı olarak verilmiştir.

Hakim maaşları 2020

Kariyer.net üzerinde yer alan bilgiler üzerinden toplamda 3 kişinin verdiği bilgiler neticesinde derlendiğini belirtmek isteriz. Bu sebeple hakim maaşları 2020 bilgilerinin doğruluğu kesin değildir.  Ortalama hakim maaşı 10 bin 790, en düşük hakim maaşı 9 bin 780 ve en yüksek hakim maaşı ise 12 bin 480 olarak belirtilmiştir.

Memurlar.net üzerinde yer alan maaş hesaplama robotu kullanılarak alınan hakim maaşı bilgisi ise default ayarlamalar ile 16 bin 135 TL olarak belirtilmiştir. Bu hesaplamalar default ayarlar ile yapıldığı için evli, bekar, görev aldığı yer, çocuk sayısı, eşin çalışma durumu, kademe ve kıdem gibi bilgiler bu maaş bilgilerinde değişkenlik gösterebilmektedir.

Hakim kimdir?

Hakim, mahkemelerde çalışan ve herhangi bir konuda kararların yasal kurallar çerçevesinde kalarak alınmasını sağlayan kişidir. Hâkimler, bireylerin devletle ya da tekrar sahip oldukları anlaşmazlıkları çözer.

Hakimlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hukuki sorunların çözülmesinden yargıç sorumludur. Bu vesileyle, bireylerin hak ve özgürlüklerini ortadan kaldırabilir. Yargıçlar, anayasalarını, yasalarını ve uygulamalarını dikkate alarak ve güçlerini vicdanlarından alarak yasal süreçleri yönetir. Hâkimlerin diğer görev ve sorumlulukları şunlardır;

Vaka dosyalarını incelemek için,
Davaya konu tarafların ve gerekirse uzmanların bilgisine başvurmak,
Yeni düzenlemelere uymak,
Kararları tarafsız olarak almak,
Taraflar, tarafların temsilcileri, savcılık ve bilirkişi tarafından sunulan bilgi veya belgeleri dava dosyasına iliştirmek,
Davayı Türk milleti adına yargılamak.

Hâkim olmak için ne tür bir eğitim gerekiyor?

Hakim temel olarak ikiye ayrılır. Yargıçlar, adli veya idari adalet alanında çalışırlar. Yargı adaleti alanında yargıç olacaklar önce üniversitelerin 4 yıllık hukuk fakültelerini tamamlamak zorundadırlar. Hukuk fakültesi mezunları, Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından ortaklaşa hazırlanan sınavdan yeterli puan almalıdır. İdari yargıya hakim olmak için önce 4 yıllık eğitim veren Hukuk Fakültesini veya hukuk alanında yeterli eğitim veren Siyasal Bilimler, İktisadi ve İdari Bilimler, Ekonomi veya Finans fakültelerini tamamlamaları gerekir. İlgili fakültelerden mezun olanlar Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından ortaklaşa hazırlanan sınavdan yeterli puan almalıdırlar. Hem idari hem de adli adalette başarılı olan hakimler stajyer olarak çalıştıktan sonra birincil görevle atanırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*