İett hakkında bilgi tarihi

İstanbul şehrinde toplu taşıma “Dersaadet’te Tramvay ve Tesisleri” konulu anlaşma ile resmen 30 Ağustos 1869’da başladı. İlk at arabası tramvayının işletmesi 1871’de 4 hatta başladı. Aynı yıl Pera ile Galata arasında kısa bir füniküler olan Tünel inşasına başlandı. Füniküler, Londra metrosundan sonra dünyanın en eski ikinci metro hattı olan 5 Aralık 1874’te hizmete girdi; bugün hala hizmette. Elektrik tramvayına geçiş 2 Şubat 1914’te gerçekleşti ve 8 Haziran 1928’den itibaren tramvay operasyonu Anadolu yakasında etkili oldu. Çeşitli yabancı şirketler tarafından işletilen tramvay, Tünel, otobüs ve elektrik işletmeleri, 1939 yılında kamulaştırılmış ve İETT Kuruluşları Genel Müdürlüğü adı altında bugünkü statülerini kazanmıştır. 1945 yılında Yedikule ve Kurbağalıdere gaz tesisleri ile bu fabrikalardan beslenen İstanbul ve Anadolu gaz dağıtım sistemleri devralındı. 9 Eylül 1982 tarihli ve 2705 sayılı TEK (Türk Elektrik Kurumu) Kanununda yapılan değişiklik neticesinde tüm elektrik hizmetleri, hak ve sorumlulukları ile birlikte TEKB’ye verilmiştir. 1993 yılı Haziran ayında, Büyükşehir Belediyesi’nin emirleri doğrultusunda şehir gazı üretimi ve dağıtımı faaliyetleri sonlandırıldı.

İETT bugün sadece otobüs, BRT (Metrobüs) ve Tünel Operasyonları ile toplu taşıma hizmeti vermektedir ve ayrıca Özel Otobüs Transit Hizmetlerinin yönetiminden ve denetiminden sorumludur. Yedikule ve Kurbağalıdere gaz tesisleri ile bu fabrikalardan beslenen İstanbul ve Anadolu gaz dağıtım sistemleri devralındı. 9 Eylül 1982 tarihli ve 2705 sayılı TEK (Türk Elektrik Kurumu) Kanununda yapılan değişiklik neticesinde tüm elektrik hizmetleri, hak ve sorumlulukları ile birlikte TEKB’ye verilmiştir. 1993 yılı Haziran ayında, Büyükşehir Belediyesi’nin emirleri doğrultusunda şehir gazı üretimi ve dağıtımı faaliyetleri sonlandırıldı. İETT bugün sadece otobüs, BRT (Metrobüs) ve Tünel Operasyonları ile toplu taşıma hizmeti vermektedir ve ayrıca Özel Otobüs Transit Hizmetlerinin yönetiminden ve denetiminden sorumludur. Yedikule ve Kurbağalıdere gaz tesisleri ile bu fabrikalardan beslenen İstanbul ve Anadolu gaz dağıtım sistemleri devralındı. 9 Eylül 1982 tarihli ve 2705 sayılı TEK (Türk Elektrik Kurumu) Kanununda yapılan değişiklik neticesinde tüm elektrik hizmetleri, hak ve sorumlulukları ile birlikte TEKB’ye verilmiştir. 1993 yılı Haziran ayında, Büyükşehir Belediyesi’nin emirleri doğrultusunda şehir gazı üretimi ve dağıtımı faaliyetleri sonlandırıldı.

İETT bugün sadece otobüs, BRT (Metrobüs) ve Tünel Operasyonları ile toplu taşıma hizmeti vermektedir ve ayrıca Özel Otobüs Transit Hizmetlerinin yönetiminden ve denetiminden sorumludur. 1982’de tüm elektrik hizmetleri, hak ve sorumlulukları ile birlikte TEKB’ye verildi. 1993 yılı Haziran ayında, Büyükşehir Belediyesi’nin emirleri doğrultusunda şehir gazı üretimi ve dağıtımı faaliyetleri sonlandırıldı. İETT bugün sadece otobüs, BRT (Metrobüs) ve Tünel Operasyonları ile toplu taşıma hizmeti vermektedir ve ayrıca Özel Otobüs Transit Hizmetlerinin yönetiminden ve denetiminden sorumludur. 1982’de tüm elektrik hizmetleri, hak ve sorumlulukları ile birlikte TEKB’ye verildi. 1993 yılı Haziran ayında, Büyükşehir Belediyesi’nin emirleri doğrultusunda şehir gazı üretimi ve dağıtımı faaliyetleri sonlandırıldı. İETT bugün sadece otobüs, BRT (Metrobüs) ve Tünel Operasyonları ile toplu taşıma hizmeti vermektedir ve ayrıca Özel Otobüs Transit Hizmetlerinin yönetiminden ve denetiminden sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir