Savcı Maaşları 2020

Savcı maaşları 2020 yılı içerisinde ne kadar oldu, savcı nedir, savcı nasıl olunur, savcı kimdir ve kimler savcı olabilir gibi başlıklar haberimizde detaylı olarak verilmiştir. 2020 yılı savcı maaşları kariyer.net üzerindeki veriler aracılığı ile derlenmiş olup, doğruluğu kesin değildir.

Savcı Maaşları 2020

Kariyer.net üzerinde 4 kişinin girdiği veriler ile derlenmiş olan savcı maaşları 2020 ortalama aylık 11 bin TL, en düşük savcı maaşı aylık 9 bin 580 TL ve en yüksek savcı maaşı 12 bin 930 TL olarak hesaplanmıştır.

Savcı kimdir?

Savcı, devlet adına hareket eden ve suçun haberlerini alması veya suçun meydana geldiği anı görmesi durumunda araştırma ve soruşturma yürüten kişidir. Savcılar soruşturma ve soruşturmalarının sonucunda iddianame hazırlıyorlar.

Savcının Görevleri Nelerdir?

Kamu savcısı; Konuyu yasalar çerçevesinde inceleyen ve bir bildirim, şikayet veya farklı bir kanal aracılığıyla yasa dışı bir durum tespit ettiğinde araştırma ve soruşturma yürüten kişidir. Kamu davalarının kanunen gerekli olduğu durumlarda, savcılar herhangi bir şikayet olmasa bile soruşturma ve soruşturma yürütebilirler. Savcıların temel görev ve sorumlulukları şunlardır;

Davadaki taraflarla ilgili kanıtların toplanmasını sağlamak,
Kasıtlı öldürme veya ihmal gibi durumlarda ölen insanların adli muayenesini takip etmek,
İddianame hazırlamak için,
Mağdurların veya halkın haklarını savunmak.

Kimler Savcı Olabilir?

Savcı haber.ilan365.com Türkiye’nin mevcut hukuk rejiminde birkaç farklı savcı vardır. Bunlardan ilki ve en bilineni savcıdır. Bir kişinin savcı olabilmesi için üniversitelerin 4 yıllık Hukuk Fakültesini tamamlamaları gerekir. Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından ortaklaşa düzenlenen sınavda başarılı olan hukuk mezunları stajyer savcı olarak çalıştıktan sonra müdür olarak atanırlar. İl veya ilçe savcıları, mesleki ilerlemelerine ve yeteneklerine bağlı olarak Yargıtay gibi kurumlarda da çalışabilirler. Bir diğer savcı da Danıştay savcılığıdır. Devlet savcısı olmak isteyenler önce Hukuk Fakültesi’nin 4 yıllık müfredatını veya İktisadi ve İdari Bilimler, Ekonomi ve Finans gibi fakülteleri tamamlamalıdır. İlgili bölümlerden mezun olduktan sonra Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından hazırlanan sınav, stajyer idari yargıç olarak ve gerekli koşulları karşıladığında idari yargıç olarak çalışır. İdari yargı alanında yeterli deneyim ve mesleki gelişime sahip olduktan sonra Danıştay savcısı olarak atanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*